Komentarze rynkowe


 • Prosperity o niższej dynamice

  Sobota, 20 lipca 2019 godz. 10:15
  Amerykańska gospodarka już pobiła rekord trwania swojej ekspansji, ponieważ ta obecna trwa ponad 120 miesięcy. A tyle dokładnie wynosił okres od wyjścia z recesji w marcu 1991 r. do recesji rozpoczętej w marcu 2001 r. Według Narodowego Biura Badań Ekonomicznych obecny okres prosperity rozpoczął się w czerwcu 2009 r. I według niektórych analityków może jeszcze potrwać nawet kilka lat. Wydaje się, że jest się z czego cieszyć, ponieważ od czasu rozpoczęcia pomiarów, tj. od 1854 zaledwie dwukrotnie – oprócz obecnego okresu – udało się utrzymać nieprzerwanie rosnącą gospodarkę USA przez ponad 100 miesięcy. Było w to w latach 1961-1969 i we wspomnianej ostatniej dekadzie XX wieku.

  Czytaj dalej »


 • Wakacje w pełni

  Poniedziałek, 15 lipca 2019 godz. 18:40
  Poniedziałkowa sesja pokazała, że w pełni trwa sezon ogórkowy. Niewielka zmienność indeksów oraz niewielki poziom obrotów nie pozwalają na wyciąganie daleko idących wniosków. Inwestorom na GPW pozostaje przyglądanie się zewnętrznemu otoczeniu i powielanie zachowań globalnych indeksów. Finalnie WIG20 zyskał 0,38%. Mniejsze spółki, z braku większego zainteresowania, osuwały się pod własnym ciężarem. mWIG40 stracił 0,02%, a sWIG80 0,38%. Większych emocji nie dostarczyły nam również rynki zachodnie. DAX zyskał 0,52%, CAC40 0,10%, a FTSE100 0,34%.

  Czytaj dalej »


 • Tuzy są spokojne o perspektywy Wall Street na drugie półrocze

  Piątek, 12 lipca 2019 godz. 22:00
  Po nadzwyczaj pomyślnym dla amerykańskiego rynku akcji czerwcu, który okazał się najlepszym miesiącem dla Dow Jones Industrial Average od 80 lat, początek lipca przyniósł ochłodzenie koniunktury. Trudno się dziwić, skoro w bieżącym miesiącu nastąpi publikacja wyników giełdowych spółek, a niemal 80% z nich przewiduje gorsze od oczekiwań osiągnięcia finansowe za II kwartał bieżącego roku. Jednak statystyka wspiera nadzieje na przyzwoite stopy zysku w lipcu, ponieważ jest to jedyny miesiąc między majem a wrześniem, który w ostatnich dwóch dekadach przyniósł średnio dodatnie stopy zwrotu.

  Czytaj dalej »


 • Kiedy krajowy popyt wesprze GPW?

  Czwartek, 11 lipca 2019 godz. 18:30
  Po wczorajszej rejteradzie w ostatniej godzinie notowań na GPW „byki” od początku dzisiejszej sesji próbowały odzyskać twarz. Zbyt mocnych argumentów nie miały, jednak lekka poprawa nastrojów na azjatyckich giełdach, a następnie umiarkowany optymizm w Europie udzieliły się warszawskiemu parkietowi. Jednak wigoru wystarczyło indeksowi WIG20 na zaledwie kilka kwadransów. Nieco lepiej prezentował się indeks średnich spółek, jednak sWIG80 niemal od razu rozpoczął obsuwanie się do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

  Czytaj dalej »


 • Sesja do zapomnienia

  Poniedziałek, 8 lipca 2019 godz. 18:20
  Komentowanie dzisiejszych zachowań naszej giełdy można porównać do dyskusji o zeszłorocznym śniegu. Ciężko cokolwiek odkrywczego napisać gdyż poniedziałkowy handel nie wniósł nic nowego do obrazu naszego rynku. Zaczęliśmy niewielkimi minusami, aby szybko dojść do poziomu piątkowego zamknięcia w pobliżu którego utrzymywaliśmy się przez cały dzień. Finalnie WIG20 stracił 0,13%, mWIG40 wzrósł o 0,21%, a sWIG80 spadł o 0,31%. Obroty nie przekroczyły 700 mln, co tylko potwierdza małe znaczenie dzisiejszego handlu. Nie lepiej wyglądało to na giełdach zachodnich. DAX stracił 0,20%, CAC40 0,08%, a FTSE100 0,05%.

  Czytaj dalej »


 • Amerykańskie banki jeszcze stać na wiele

  Piątek, 5 lipca 2019 godz. 21:45
  Stress testy Rezerwy Federalnej za pierwsze półrocze bieżącego roku w amerykańskim sektorze bankowym wypadły naprawdę pozytywnie. Pozwala to wielu z nich wypłacić sowitą dywidendę kwartalną lub przeznaczyć znaczące kwoty na skup akcji własnych. I tak J.P. Morgan Chase zwiększa swą dywidendę o ponad 12% w stosunku do I kwartału 2019. A dodatkowo zamierza przeznaczyć niemal 30 mld USD na nowy program skupu własnych akcji. Znacznie więcej niż poprzednio, gdy wydano na ten cel nieco ponad 20 mld USD. Z kolei Goldman Sachs płaci akcjonariuszom dywidendę o niemal 50% wyższą niż kwartał wcześniej i uruchamia skup akcji własnych na kwotę 7 mld USD.

  Czytaj dalej »


 • 5% w pół roku na Bundach

  Piątek, 5 lipca 2019 godz. 18:30
  Dzisiejsze poranne dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, potwierdzające problemy największej europejskiej gospodarki, nieco przytępiły apetyty popytu na giełdach akcji w pierwszej części sesji na Starym Kontynencie. Ale nie przekreśliło to szans na dalsze „pompowanie” indeksów giełdowych w oczekiwaniu na kolejną rundę luzowania polityki monetarnej. Potrzebne były tylko odpowiednie dane z amerykańskiego rynku pracy, ogłaszane dziś po południu.

  Czytaj dalej »


 • Wysokie otwarcie największym problemem

  Poniedziałek, 1 lipca 2019 godz. 17:50
  Dzisiejszy handel na całym świecie poporządkowany był doniesieniom płynącym ze szczytu G20. Wprawdzie głównym tematem rozmów przywódców dwudziestu najbogatszych krajów świata było porozumienie klimatyczne, jednak cały świat patrzył na nieformalne spotkanie prezydenta USA i przewodniczącego komunistycznych Chin. Trump i Xi uzgodnili, ze wznowią rozmowy handlowe, USA nie nałoży nowych ceł na chińskie produkty, do tego z czarnej listy zdejmą spółkę Huawai. To wystarczyło, aby indeksy na światowych giełdach zazieleniły się. Giełda chińska zyskała ponad 1,5%. Również w Europie indeksy zaczęły handel na mocnych plusach. Nasza giełda nie miała innego wyjścia i również rozpoczęła dzień na wysokim poziomie. I to otwarcie stało się naszym największym problemem. Kupujący nie byli w stanie nic więcej uzyskać i nasz rynek poruszał się w trendzie bocznym. Każda godzina takiego handlu stawiała kupujących w coraz gorszej sytuacji. Im bliżej końca dnia tym śmielej poczynali sobie sprzedający. Finalnie WIG20 zyskał raptem 0,09%. W tym otoczeniu lepiej poradziły sobie mniejsze spółki. mWIG40 zyskał 0,46%, dokładnie tyle samo wzrosły małe spółki.

  Czytaj dalej »


 • Złoto nie kusi Amerykanów. Na razie.

  Piątek, 28 czerwca 2019 godz. 22:00
  Spektakularny ruch w górę ceny złota w ostatnich kilku tygodniach przyciągnął uwagę do tego aktywa. I pozwolił zbliżyć się wielkości wzrostu ceny tego kruszcu za pierwsze półrocze 2019 r. do wysokości około 10%. Jeszcze większe zyski osiągnęli inwestorzy rozliczający się w USD w otwartych funduszach lokujących kapitał w akcjach producentów złota. Niejednokrotnie przekroczyły one 20% w bieżącym roku, a niektóre przebiły poziom 25%. Nie inaczej sytuacja wygląda w ETF-ach opartych na cenach akcji kopalni złota. Dwa największe - co do wielkości aktywów pod zarządzaniem - ETF-y w tej grupie (VanEck Vectors Gold Miners oraz VanEck Vectors Junior Gold Miners) odnotowały w kończącym się półroczu zyski rzędu niespełna 20% (pierwszy z nich) i niemal 14% (drugi z nich).

  Czytaj dalej »


 • W oczekiwaniu na G20

  Czwartek, 27 czerwca 2019 godz. 19:30
  To już niemal pewne, że dojdzie do spotkania prezydentów Trumpa i Xi, a media donoszą, że szykowane jest wstępne zawieszenie broni w wojnie handlowej.

  Czytaj dalej »