Komentarze rynkowe


 • Dane oddalają korektę

  Czwartek, 18 kwietnia 2019 godz. 21:05
  Marcowa sprzedaż detaliczna z USA przynosi silne pozytywne zaskoczenie, wzrastając o 1,6 proc.

  Czytaj dalej »


 • Chiny w centrum uwagi

  Środa, 17 kwietnia 2019 godz. 18:40
  W trakcie dzisiejszych notowań inwestorzy nie mogli narzekać na nudę, szczególnie o poranku, gdzie analizie poddane zostały nocne publikacje makroekonomiczne. Nieco więcej atrakcji pojawiło się również w Warszawie, obrót na całym rynku wzrósł dziś do poziomu 1 mld zł . W finalnym rozrachunku WIG20 zyskał 0,26%, a mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 0,45% i 0,5%.

  Czytaj dalej »


 • W ślad za Europą

  Wtorek, 16 kwietnia 2019 godz. 19:50
  Dzisiejszy dzień nie pozostawi na kartach historii zbyt dużego piętna. W przypadku GPW co prawda pojawiła się nieco większa zmienność, niemniej w ślad za zmiennością nie pojawił się kapitał zainteresowany handlem. W finalnym rozrachunku WIG20 zyskał 0,59%, mWIG40 0,13%, a sWIG80 przecenił się o 0,10%. Są to zatem wyniki które idealnie wpisuję się w panujący dziś europejski standard: DAX zakończył notowania z wynikiem +0,67%, FTSE100 +0,44%, a FTSE MIB +0,12%. Sesja w dłuższym terminie nie ma większego znaczenia, istotne z perspektywy czasu mogą okazać się natomiast jutrzejsze notowania – głównie za sprawą danych z Chin i Japonii.

  Czytaj dalej »


 • Giełda też strajkuje

  Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 godz. 19:50
  Dzisiejsza sesja pokazała, że inwestorzy, wzorem naszych nauczycieli, unikają pełnienia swoich „obowiązków”. Obrót, który nie przekroczył nawet 500 mln mówi sam za siebie. Trudno w takiej sytuacji cokolwiek o zachowaniu notowań i ich wpływ na dalsze postrzeganie rynku powiedzieć. Dla czystej statystyki należy podać finalne wyniki indeksów. WIG20 stracił 0,36%, mWIG40 zyskał 0,11%, a sWIG80 spadł o 0,28%. Giełda przez większość dnia poruszała się wokół poziomu piątkowego zamknięcia, w końcówce sesji przechodząc na czerwoną stronę. Tym samym powróciliśmy do poziomów z końcówki pierwszego tygodnia kwietnia, gdzie po silnym ruchu w górę przyszedł korekcyjny spadek.

  Czytaj dalej »


 • Pozornie skuteczny bufor antyrecesyjny

  Piątek, 12 kwietnia 2019 godz. 22:15
  Jednym z najważniejszych argumentów kwestionujących wizję nadchodzącej recesji bądź głębokiego spowolnienia gospodarki amerykańskiej jest świetna sytuacja na rynku pracy. Uważa się, i to dosyć powszechnie, że poziom bezrobocia nie wyższy od 4% (a taki utrzymuje się już od roku) oraz ciągłe tworzenie nowych miejsc pracy są objawem utrzymującej się siły gospodarki. A w dodatku tak niski stan bezrobocia osiągnięto przy poziomie zadłużenia gospodarstw domowych dalekim od skrajnego. Miałoby to oznaczać, że poziom optymizmu konsumentów nie doszedł jeszcze do finalnego etapu -euforii. A więc – zgodnie z logiką zachowań społecznych - mamy przed sobą kilka miesięcy albo nawet kwartałów wzrostu konsumpcji. Napędzanej już nawet nie wyraźnym wzrostem wynagrodzeń, bo o to trudno w obecnych czasach, ale ochoczym zadłużaniem się gospodarstw domowych w poczuciu niskiego ryzyka utraty pracy, czyli bieżących dochodów.

  Czytaj dalej »


 • W przyszłym tygodniu będzie się działo

  Piątek, 12 kwietnia 2019 godz. 19:20
  Piątkowe notowania na warszawskiej GPW przez niemalże cały dzień nie należały do szczególnie emocjonujących – dopiero w trakcie ostatnich taktów na rynku pojawiło się większe zamieszanie w postaci ataku obozu niedźwiedzi. Za takim stanem rzeczy nie przemawiają jednakże żadne argumenty – zarówno Europa jak i Wall Street notuje dziś wzrosty. W finalnym rozrachunku parkiet przy książęcej przecenił się dziś o WIG20 0,35%, mWIG40 0,31% i sWIG80 0,20%. W ujęciu tygodniowym jest to WIG20 +0,66%, mWIG40 -0,61% i sWIG80 +0,04%.

  Czytaj dalej »


 • Korektę czas zacząć

  Czwartek, 11 kwietnia 2019 godz. 20:25
  Inflacja CPI w USA przyspieszyła w marcu do 1,5% do 1,9% r/r (konsensus 1,8%).

  Czytaj dalej »


 • Jutro ECB

  Wtorek, 9 kwietnia 2019 godz. 19:10
  Dzisiejszy handel nie zakończył się zbyt szczęśliwie dla inwestorów posiadających długie pozycje w swoich portfelach. W godzinach przedpołudniowych co prawda większość głównych indeksów zyskiwała na wartości, niemniej wzrost okazał się krótkotrwałym i podaż bez większego problemu doprowadziła do ok 0,5-0,7% przeceny. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się w Warszawie. W finalnym rozrachunku WIG20 zyskał 0,35%, a mWIG40 0,20%. Jedynie sWIG80 zakończył dzień ze stratą – i to symboliczną bo tylko o 0,1%. O małym zainteresowaniu handlem świadczy obrót, który na całym rynku wyniósł tylko 658 mln.

  Czytaj dalej »


 • Leniwy handel i pokaźne obroty

  Poniedziałek, 8 kwietnia 2019 godz. 19:25
  Dzisiejsza sesja przebiegała w leniwej atmosferze. Niewielka amplituda zmian nie zachęcała do nadmiernego wysiłku. Co ciekawe jednak przy takim handlu poziom obrotów był naprawdę pokaźny. Przekroczenie 1,1 mld zł nie często się zdarza. Finalnie jednak żadna ze stron nie zdecydowała się na odważniejszy atak. Finalnie WIG20 zyskał 0,36%, mWIG40 0,06%, a sWIG80 0,38%. Pomimo niezbyt imponującego dorobku naszej giełdy wypadliśmy całkiem dobrze na tle indeksów europejskich. DAX stracił 0,39%, CAC40 0,08%, a FTSE100 zyskało 0,07%. Tym samym nasza giełda uplasowała się w czołówce dzisiejszych rynków, wraz z giełdami regionów.

  Czytaj dalej »


 • Zapowiedź „polowań na czarownice” w biznesie

  Piątek, 5 kwietnia 2019 godz. 21:35
  Pośród wielu rodzajów ryzyka ciążącego nad Wall Street na razie jeszcze raczej nie wymienia się zamiany populizmu prawicowego na populizm o lewicowym zabarwieniu. A tym bardziej nie wlicza się go w ramach oszacowania adekwatnej do okoliczności premii za ryzyko. Ten zaś parametr ogrywa niezwykle istotną rolę w wielu modelach wyceny akcji spółki polegających na dyskontowaniu ich przyszłych korzyści finansowych; np. w tak popularnej metodzie zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF). Zasada jest prosta - czym większe ryzyko, tym wyższą wartość przyjmuje czynnik dyskontujący. Szkoda, iż tak ignoruje się ten rodzaj zagrożeń, bo wspomniane ryzyko ma dosyć wysokie prawdopodobieństwo zmaterializowania się już za niespełna 2 lata - czyli w okresie jak najbardziej podlegającym takiej analizie, która jest przeprowadzana obecnie.

  Czytaj dalej »